Затемнення Місяця та Сонця 2024-2025
МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ 2024
СОНЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ 2024
МІСЯЧНИЙ КАЛЕНДАР сьогодні
МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ 2025
СОНЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ 2025
ЯК СПОСТЕРІГАТИ ЗАТЕМНЕННЯ
ПРО ВПЛИВ ЗАТЕМНЕНЬ НА ЛЮДИНУ
ПРАКТИКА СОНЯЧНОГО ЗАТЕМНЕННЯ
МІЖНАРОДНИЙ ЧАС
ПРАКТИКА МІСЯЧНОГО ЗАТЕМНЕННЯ
СТАТИСТИКА ЗАТЕМНЕНЬ
ОСНОВІ ПОНЯТТЯ ЗАТЕМНЕНЬ
 

Місячні затемнення
Для затемнення Місяця Сонце, Земля та Місяць повинні розташовуватися приблизно на одній прямій. Якщо Місяць проходить через півтінь Землі, її блиск незначно послаблюється. Напівтіньові затемнення непривабливі для астрономів і рідко обговорюються.
Коли Місяць входить у тінь Землі, то досить чітка темна область насувається на її поверхню, яка сильно червоніє і темніє, але все ж таки залишається видимою: її висвітлюють розсіяні та заломлені в земній атмосфері сонячні промені, причому червоні промені проходять крізь повітря краще за блакитні (по з цієї ж причини Сонце біля горизонту червоне). Яскравість Місяця за повного затемнення сильно залежить від хмарності земної атмосфери.
Місячне затемнення - затемнення, яке настає, коли Місяць входить у конус тіні, що відкидається Землею. Діаметр плями тіні Землі на відстані 363000 км (мінімальна відстань Місяця від Землі) становить близько 2,5 діаметра Місяця, тому Місяць може бути затінений цілком...

 

ЧИТАТИ ДАЛІ >>>

 
  Місячні затемнення 2024  
 
Дата
затемнення
Час
найбільщого
затемнення
Опис затемнення Місяця

Область найкращої
видимості затемнення

25
березня
2024
04:53:16
UTC
Напівтіньове місячне затемнення
Велика частина Європи, Північна/Східна Азія, Велика частина Австралії, Велика частина Африки, Північна Америка, Південна Америка, Тихий океан, Атлантика, Арктика, Антарктида.
18
вересня
2024
00:41:07
UTC
Часткове місячне затемнення
Європа, велика частина Азії, Африка, Північна Америка, Південна Америка, Тихий океан, Атлантика, Індійський океан, Арктика, Антарктида.
17
жовтня
2024
11:10:49
UTC
Майже місячне затемнення
-
 
  Місячні затемнення 2025
Дата
затемнення
Час
найбільщого
затемнення
Опис затемнення Місяця

Область найкращої
видимості затемнення

14
березня
2025
03:57:28
UTC
Повне місячне затемнення
(кривавий Місяць)
Європа, Велика частина Азії, Велика частина Австралії, Велика частина Африки, Північна Америка, Південна Америка, Тихий океан, Атлантика, Арктика, Антарктида
7
вересня
2025
15:28:25
UTC
Повне місячне затемнення
(кривавий Місяць)
Європа, Азія, Австралія, Африка, Захід Північної Америки, Схід Південної Америки, Тихий океан, Атлантика, Індійський океан, Арктика, Антарктида
 
  Практика місячних затемнень Как избавиться от внешних обстоятельств?
Як поводитися під час затемнень Місяця та Сонця
Как избавиться от внешних обстоятельств?
 
 

Щороку, щонайменше двічі, в повний місяць трапляється специфічне явище - місячне затемнення.
Будь-яке затемнення (місячне або сонячне) є частковим або повним затемненням одного небесного тіла тінню або іншим небесним тілом. Місячне затемнення - явище занурення Місяця в конус земної тіні (Земля при цьому знаходиться на лінії, що з'єднує Сонце та Місяць), що супроводжується значним зменшенням яскравості місячного диска.
Залежно від того, через яку частину конуса земної тіні проходить Місяць, розрізняють повні (Місяць повністю занурюється в земну тінь), часткові (у максимальній фазі затемнення тільки частина диска Місяця занурена в земну тінь) і напівтіньові затемнення (Місяць проходить тільки через півтінь Землі ). Спостерігати цей процес можна в будь-якій точці Землі, де Місяць знаходиться над горизонтом. Тривалість такого затемнення зазвичай становить кілька годин.
Місячні затемнення мають місце тільки в повний місяць. Якби Місяць звертався навколо Землі в тій же площині, в якій Земля обертається навколо Сонця (площина екліптики), то місячні затемнення відбувалися б кожен повний місяць. Але так як площина місячної орбіти нахилена до площини екліптики під кутом близько 5 градусів, це явище трапляється тільки тоді, коли Місяць знаходиться поблизу вузлів своєї орбіти. Саме момент попадання молодика та повного місяця в зону Місячних вузлів поєднує цикл сонячних та місячних затемнень.

ІНФОРМАЦІЯ ПРО МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ >>>

 
   
   Практика сонячного затемнення Как избавиться от внешних обстоятельств?  
Сонячні затемнення 2024
Дата
затемнення
Час
найбільшого
затемнення
Опис сонячного затемнення
Область найкращої
видимості затемнення
8
квітня
2024
15:42
UTC
Повне сонячне затемнення
(Велике північноамериканське затемнення)
Захід у Європі, Північна Америка, північ у Південній Америці, Тихий океан, Атлантика, Арктика
2
жовтня
2024
15:42
UTC
Кільцеподібне сонячне затемнення
Південь Північної Америки, велика частина Південної Америки, Тихий океан, Атлантика, Антарктида
  Сонячні затемнення 2025
Дата
затемнення
Час
найбільшого
затемнення
Опис сонячного затемнення
Область найкращої
видимості затемнення
29
березня
2025
08:50
UTC
Часткове сонячне затемнення
Європа, Північ Азії, Північна/Західна Африка, Велика частина Північної Америки, Північ Південної Америки, Атлантика, Арктика
21
вересня
2025
17:29
UTC
Часткове сонячне затемнення
Південь в Австралії, Тихий океан, Атлантика, Антарктида
 
     
  According to the materials: © Time and Date AS  
Начало страницы
Затемнення ніколи не приходить одне!
Сонячне затемнення завжди відбувається приблизно за два тижні до або після місячного затемнення. Зазвичай буває два затемнення поспіль, але в інших випадках буває три протягом одного сезону затемнень.
  Затемнення мають великий вплив на людину,
проте далеко не завжди негативне ...
Найчастіше вони лише відзначають сферу діяльності, яка стане основною у наступний рік чи два.

Під час затемнень (нерідко в інтервалі близько місяця до та після затемнення) людину тягне почати щось нове, проте робити це не варто. У цей період об'єктивність зраджує людині, і найчастіше вона потім кається у своєму рішенні. У такі періоди слід стежити за собою, стримувати гарячкість та занепокоєння і думати тільки про хороше – втім, як і завжди.
На жаль, людина рідко звертає увагу на затемнення і найчастіше саме на них і починає нові справи, одружується, змінює професію і так далі. Наслідки затемнення можуть тривати роками. У давнину вважали, що сонячне затемнення діє стільки років, скільки хвилин воно тривало. Для місячного затемнення хвилини дорівнюють місяцям.
Сонячні затемнення можуть відбутися в момент молодого місяця, а місячні - в момент повного місяця. На екліптиці в цей момент світила знаходяться поряд з віссю місячних вузлів. У роки, коли сонячних затемнень більше, ніж зазвичай, тобто. 4-5, відбуваються важливі зміни у долях народів.
Місяць – світило, яке знаходиться дуже близько до нас. Сонце дає енергію (чоловічий початок), а Місяць поглащає (жіночий початок). Коли два світила опиняються в одній точці під час затемнення, їх енергії мають сильний вплив на людину. В організмі йде сильне навантаження на систему регуляції. Особливо погано зі здоров'ям у день затемнення людям із серцево-судинними патологіями, гіпертонікам. Погано себе також відчуватимуть люди, які зараз проходять курси лікування.
Навіть лікарі кажуть, у день затемнення краще не займатися активністю - дії будуть неадекватними і більша ймовірність помилок. Вони рекомендують пересидіти цей день. Щоб уникнути дискомфорту зі здоров'ям, вони рекомендують у цей день приймати контрастний душ (який, до речі, добре б приймати не лише у дні сонячного затемнення, а регулярно кожного дня). Вранці обливання потрібно закінчувати прохолодною водою, вона тонізує, а ввечері теплою.

Існують езотеричні практики звільнення від старого в моменти затемнень:
- практика Сонячного затемнення
- практика Місячного затемнення

Практика місячного затемнення
МІСЯЧНІ ЗАТЕМНЕННЯ
За допомогою цієї практики можна позбутися хвороб, шкідливих звичок, комплексів, псування та пристріту.
Практики схожі одна на одну, але є й деякі відмінності. Контрастний душ при підготовці до затемнення і безпосередньо перед ним чоловіки починають і закінчують холодною водою, а жінки – гарячою.
Лягати треба головою на північ. Розглядаючи своє відображення у уявному дзеркалі, думайте про те, що це воно хворіє, курить, п'є, соромиться, комплексує і таке інше
.

Все інше таке ж, як і в практиці сонячного затемнення, включаючи й збереження таємниці.

Практика сонячного затемнення
Ця практика дозволяє позбавитися зовнішніх обставин, які гальмують ваш розвиток. До затемнення слід протягом трьох днів не вживати в їжу м'ясо, насіння та горіхи. У ці три дні на сході та на заході сонця (або просто вранці та ввечері) потрібно приймати контрастний душ (5-7 змін температури протягом 10 хвилин). Чоловіки починають та закінчують гарячою водою, а жінки – холодною.
Для проведення практики знадобиться склянка з водою, дзеркало та свічка. За годину до вказаного в календарі часу затемнення (врахуйте різницю між Грінвічським часом та Московським, якщо вона не вказана в календарі: взимку вона становить 3 години, а влітку - 4; для отримання Грінвічського часу їх потрібно відняти з Московського) випийте склянку джерельної води, потім прийміть контрастний душ. Посидьте біля запаленої свічки, думаючи про те, чого ви хочете позбутися.
За десять хвилин до затемнення подивіться у дзеркало і ляжте на підлогу головою на схід. Розслабтеся. Уявіть свій відбиток у дзеркалі. Ось воно йде від вас, несучи з собою те, чого ви хочете позбутися. Воно забирає самотність, любовні невдачі, невдачу у справах, невірних друзів і все інше, що заважає увійти у ваше життя вдачі та успіху.

 

Коли відображення стиснеться і стане чорною кулькою, усередині нього спалахне блакитна або фіолетова крапка. Після цього темну кульку відштовхніть від себе подалі - або спалить. Полежіть трохи, встаньте, загасіть свічку пальцями.
Прийміть такий самий контрастний душ, як і до практики. Випийте склянку джерельної (чистої) води.
Нікому не розказуйте про те, що ви робили. Зміни не забаряться.

Рекомендації на дні затемнень
У день затемнення не рекомендується починати нічого важливого, т.к. затемнення посилює найменші негативні фактори вібрацій дня, коли відбувається. Справи, які все ж таки будуть розпочаті, можуть відгукнутися навіть через 18 років. Втім, якщо ви впевнені в успіху і ваші думки чисті перед людьми і перед Богом, а також якщо загальна характеристика дня заміни має сприятливий характер, можете діяти, але пам'ятайте, що за всі дії і навіть помисли, пов'язані з днем ??затемнення рано чи пізно доведеться тримати відповідь. Місячне затемнення може мати відгук протягом трьох місяців, але повністю вплив затемнень закінчується протягом 18,5 років, причому чим більша частина світила була закрита, тим потужніший і триваліший вплив.
Затемнення надають сильний вплив на всіх людей, навіть тих, у гороскопі яких затемнення не акцентуються жодним чином. Природно, що на людей, що народилися в затемнення, як і на людей, у яких в гороскопі так чи інакше торкнуться точки затемнення, поточне затемнення буде сильніше діяти. Затемнення завжди має особливе значення в тому випадку, якщо градус поточного затемнення торкається планети або іншого важливого елемента гороскопа народження. Якщо затемнення збігається з важливою точкою гороскопу, можна очікувати змін і важливих подій. Навіть якщо події, що настали, можуть і не здатися спочатку значущими, згодом важливість їх обов'язково проявиться.
Якщо планети чи інші важливі точки гороскопу народження опиняться в негативних аспектах до градуса поточного затемнення, можна очікувати різких, радикальних подій, можливі кризи, конфлікти, ускладнення і навіть розрив відносин, несприятливі обставини у справах, погіршення здоров'я. Якщо ж планети чи інші важливі точки гороскопу народження виявляться у сприятливих аспектах із градусом затемнення, то зміни чи важливі події будуть, але вони не викличуть сильні потрясіння, швидше обернуться на користь людині.

 
Начало страницы
  Затемнення і астрологія
З давніх-давен затемнення справляли на людину незабутнє враження, а в деяких народів асоціювалися з містично-фатальними процесами. Наприклад, у народів Сходу вузли місячної орбіти звуться точок Дракона (висхідний, Північний вузол - Голова Дракона, низхідний, Південний вузол - Хвіст Дракона), оскільки здавна вважалося, що в момент затемнення Священний Дракон пожирає по черзі Сонце і Місяць і це не обіцяє нічого доброго: може лише спричинити Землю нові лиха, до всесвітньої катастрофи. Подібні міфи на тему затемнень існували у багатьох народів світу, тому вже в Стародавньому Вавилоні та Китаї у передбаченні затемнень бачили одне з найважливіших завдань астронома та астролога.
З того часу минуло багато століть і земна цивілізація зазнала багато змін у світогляді, що наклало певний відбиток у тому числі на сприйняття космічних явищ. Проте вважати несприятливий вплив затемнень лише застарілим вигадкою містично налаштованих стародавніх не зовсім правильно.
В індивідуальній астрології затемнення досі вважаються негативним фактором, що має тенденцію погано впливати на долю та здоров'я людини. Але ступінь цього впливу багато в чому коригується показниками кожного окремого індивідуального гороскопу: найбільш негативний вплив затемнення здатні надавати на людей, що народилися в день затемнення і на тих людей, в гороскопах яких точка затемнення впливає на найважливіші показники - потрапляє в місця, де Місяць, Сонце або асцендент у момент народження. У цьому випадку відбувається поєднання точки затемнення з одним з головних елементів гороскопу, що насправді може не надто сприятливо відбиватися і на здоров'ї, і на сферах життєдіяльності власника гороскопу.
Сила впливу затемнень залежить від того, в якому небесному будинку гороскопа відбувається дане з'єднання, якими будинками індивідуального гороскопа керують Сонце або Місяць, і які аспекти (гармонійні чи негативні) інші планети та елементи гороскопа народження утворюють точку затемнення. Народження в день затемнення – знак фатальності. Але це не означає, що людину все життя переслідуватимуть нещастя, просто у людей, народжених у затемнення, менший рівень свободи, їм важче щось змінювати у своєму житті, воно в них запрограмоване. Людина, народжена у затемнення, підпорядкована так званому циклу Сароса, тобто. схожість життєвих подій можна відстежити з періодом, що дорівнює цьому циклу - 18,5 років
 
Начало страницы

Місячне затемнення
У кожен момент затемнення ступінь покриття диска Місяця земною тінню виражається фазою затемнення. Розмір фази визначається відстанню 0 центру Місяця від центру тіні. В астрономічних календарях наводяться величини Ф і 0 різних моментів затемнення. Коли Місяць під час затемнення повністю входить у тінь Землі, говорять про повне місячне затемнення, коли частково про приватне затемнення.

 

Напівтіньове затемнення

Навколо конусу тіні Землі є область простору, у якій Земля заступає Сонце лише частково (напівтінь). Якщо Місяць проходить область півтіні, але не входить у тінь, відбувається напівтіньове затемнення. При ньому яскравість Місяця зменшується, але трохи, таке зменшення практично непомітно неозброєним оком і фіксується тільки приладами. Лише коли Місяць у напівтіньовому затемненні проходить поблизу конуса повної тіні, при ясному небі можна помітити незначне потемніння з одного краю місячного диска.

Повне затемнення

При повному затемненні Місяць цілком входить у широке місце тіні, настає повна фаза затемнення, що триває іноді більше півтори години, поки краєчок нашого супутника знову не з'явиться на світлі.

Від Землі Місяць знаходиться на відстані в 400 разів ближче, ніж Сонце, а її діаметр у 400 разів менший за сонячний. Саме тому під час повних сонячних затемнень ми бачимо, що Місяць повністю закриває Сонце і в цей момент з'являється сяюча корона з протуберанців, «тішачи око». Якби наша супутниця була ближче або подалі від Землі, то ми ніколи б не побачили сонячного затемнення таким, яке воно зараз. Це був би або вогненний бублик, або звичайна темрява.

Схема Місячного затемнення
Схема Місячного затемнення

 

Місячне затемнення спостерігається на половині території Землі (там, де на момент затемнення ніч). Вигляд затіненого Місяця з будь-якої точки спостереження однаковий. Максимальна теоретично можлива тривалість повної фази місячного затемнення становить 108 хвилин; таким було, наприклад, місячне затемнення 16 липня 2000 року.

Під час затемнення (навіть повного) Місяць не зникає повністю, а стає темно-червоним. Цей факт пояснюється тим, що Місяць навіть у фазі повного затемнення продовжує висвітлюватись. Сонячні промені, що проходять по дотичній до земної поверхні, розсіюються в атмосфері Землі і рахунок цього розсіювання частково досягають Місяця. Оскільки земна атмосфера найбільш прозора для променів червоно-жовтогарячої частини спектру, саме ці промені більшою мірою досягають поверхні Місяця при затемненні, що пояснює забарвлення місячного диска. Для оцінки яскравості затемнення використовується шкала Данжона.

Періодичність затемнень

Щороку відбуваються як мінімум два місячні затемнення, проте у зв'язку з розбіжністю площин місячної та земної орбіт, їх фази відрізняються. Затемнення повторюються в колишньому порядку кожні 6585? днів (або 18 років 11 днів і ~8 годин – період, званий сарос); знаючи, де і коли спостерігалося повне місячне затемнення, можна точно визначити час наступних та попередніх затемнень, що добре проглядаються в цій місцевості. Ця циклічність часто допомагає точно датувати події, що описуються в історичних літописах.

Найдовше місячне затемнення тривало 1годину. 47 хв. Воно сталося 16 липня 2000 року. Затемнення спостерігалося в Китаї
і у всій Азії.

 
Начало страницы
 

Затемнення: основні поняття

Сарос (грец. soros) або драконічний період - період після закінчення якого, внаслідок повторення взаємного розташування Сонця, Місяця і вузлів місячної орбіти на небесній сфері, в одній і тій же послідовності знову повторюються сонячні та місячні затемнення. Сарос був відомий у Єгипті та Греції вже за кілька століть до нашої ери. Сарос приблизно дорівнює 6585 і 1/3 діб, тобто 18 років і 10 1/3 або 11 1/3 діб (залежно від числа високосних років у аналізованому періоді). Протягом одного Сароса буває 43 затемнення Сонця (12 повних, 2 кільцеподібно-повних, 14 кільцеподібних, 15 приватних) та 28 затемнень Місяця; через ряд причин кількість затемнень у різні періоди може дещо змінюватися. На підставі Сароса можна приблизно прогнозувати затемнення, але без точної вказівки місць видимості і моментів наступу.

Повне сонячне затемнення (Total Solar Eclipse) - сонячне затемнення при якому конус місячної тіні перетинає земну поверхню (Місяць досить близько до Землі, щоб повністю закрити Сонце).

Часткове сонячне затемнення (Partial Solar Eclipse) - сонячне затемнення при якому земну поверхню перетинає лише місячна півтінь (конус тіні та її продовження не перетинають земну поверхню).

Кільцеве (кільцеподібне) сонячне затемнення (Annular Solar Eclipse) - сонячне затемнення при якому земну поверхню перетинає конус-продовження місячної тіні (Місяць занадто далеко від Землі, щоб повністю закрити Сонце). Момент найбільшого затемнення – це подія, що характеризується мінімальною за час затемнення відстанню між центром Землі та віссю конуса місячної тіні. Точка найбільшого затемнення - місце поверхні Землі, у якому момент найбільшого затемнення фаза затемнення максимальна. Для кільцеподібного сонячного затемнення момент найбільшої тривалості затемнення може збігатися, так і не збігатися з моментом найбільшого затемнення. Найбільшої тривалості таке затемнення може досягати поблизу початку або закінчення шляху затемнення.

Гібридне сонячне затемнення (Hybrid Solar Eclipse) - сонячне затемнення, при якому вершина конуса місячної тіні по ходу затемнення перетинає земну поверхню на центральній лінії затемнення. У такий момент характер затемнення змінюється з повного на кільцеподібне або назад. Гібридні затемнення також називають кільцеподібно-повними. Найчастіше гібридні затемнення змінюють тип двічі: починаються і закінчуються як кільцеподібні, а на середній ділянці траєкторії місячної тіні є повними.

Основні поняття затемнень
Основні поняття затемнень

 

Момент найбільшого затемнення - це подія, що характеризується мінімальною за час затемнення відстанню між центром Землі та віссю конуса місячної тіні. Точка найбільшого затемнення - місце на поверхні Землі, в якому в момент найбільшого затемнення фаза затемнення максимальна.

Для кільцеподібного сонячного затемнення момент найбільшої тривалості затемнення може збігатися, і збігатися з моментом найбільшого затемнення. Найбільшої тривалості таке затемнення може досягати поблизу початку або закінчення шляху затемнення.

Для повного сонячного затемнення момент найбільшого затемнення по суті збігається з моментами найбільшої фази та найбільшою тривалістю затемнення.

Повне місячне затемнення настає, коли Місяць цілком входить у широке простір тіні, настає повна фаза затемнення, що триває іноді понад півтори години, поки краєчок нашого супутника знову не з'явиться на світлі.

Часткове місячне затемнення настає, коли Місяць входить у простір тіні, лише одним краєм, у своїй частина місячного диска залишається як і раніше освітленим.

Напівтіньове місячне затемнення - навколо конуса тіні Землі є область простору, у якій Земля заступає Сонце лише частково (напівтінь). Якщо Місяць проходить область півтіні, але не входить у тінь, відбувається напівтіньове затемнення. При ньому яскравість Місяця зменшується, але трохи, таке зменшення практично непомітно неозброєним оком і фіксується тільки приладами. Лише коли Місяць у напівтіньовому затемненні проходить поблизу конуса повної тіні, при ясному небі можна помітити незначне потемніння з одного краю місячного диска.

Момент та точка найбільшого затемнення - це подія, що характеризується мінімальною за час затемнення відстанню між центром Землі та віссю конуса місячної тіні. Точка найбільшого затемнення - місце поверхні Землі, у якому момент найбільшого затемнення фаза затемнення максимальна. Для повного сонячного затемнення момент найбільшого затемнення по суті збігається з моментами найбільшої фази та найбільшою тривалістю затемнення.

 
Начало страницы
ЧАС: Міжнародне позначення та визначення
Позначення
Часова зона,
часові пояси
 
Нормативний
час
(години)
Літній час
(години)
 
IDLE
International Date Line East
 
+ 12
 
ACST
Australian Central Standard Time
 
+ 9,5
+ 10,5 (ACDT)
JST
Japan Standard Time
 
+ 9
 
CCT

China Coast Time

 
+ 8
 
IST
India Standard Time
 
+ 5,5
 
EET

Eastern European Time

 
+ 2
+ 3 (EEST)
CET
Central European Time
 
+ 1
+ 2 (CEST)
MET
Middle European Time
 
+ 1
 
GMT
Greenwich Mean Time
 
 0
 
UT
Universal Time
 
0
 
WET
Western European Time
 
  0
+1 (WEST)
WAT
West African Time
 
- 1
 
AST
Atlantic Standard Time
 
- 4
- 3 (ADT)
EST
Eastern Standard Time
 
- 5
- 4 (EDT)
CST
Central Standard Time
 
- 6
- 5 (CDT)
PST
Pacific Standard Time
 
- 8
- 7 (PDT)
AKST
Alaskan Standard Time
 
- 9
- 8 (AKDT)
HST
Hawaiian Standard Time
 
- 10
 
IDLW
International Date Line West
 
- 12
 
 

GMT - Greenwich Mean Time (Greenwich Time, Zulu Time) - час головного меридіана з нульовою довготою, що проходить через колишнє місце розташування Грінвічської королівської обсерваторії біля Лондона.
UT - Universal Time - Універсальний Час - застосовується як базовий для визначення часу в інших точках Землі.

UTC - Coordinated Universal Time - всесвітній координований час, основа цивільного часу (Civil Time), що відрізняється на цілу кількість секунд від атомного часу (International Atomic Time - TAI) і на дрібну кількість секунд від UT1 (UT1-час на середньому мерідіані Грінвіч, виправлене за рух земних полюсів).
UTC було введено замість часу за Грінвічем (GMT). Нова шкала часу UTC була введена, оскільки шкала GMT є нерівномірною шкалою і пов'язана із добовим обертанням Землі. Шкала UTC базується на рівномірній шкалі атомного часу (TAI) та є більш зручною для цивільного використання. Часові пояси навколо земної кулі виражаються як позитивне та негативне зміщення від UTC. Слід пам'ятати, що час UTC не переводиться ні взимку, ні влітку. Тому для тих місць, де є перехід на літній час, зсув щодо UTC змінюється.

Сигнали точного часу, що передаються по радіо, телебаченню та через Інтернет,
визначаються в системі UTC.

Час UT, UTC і GMT можна використовувати як взаємозамінні.

 
Начало страницы
 

Як спостерігати сонячні затемнення
Незворотне пошкодження очей може виникнути в результаті спостереження за сонячним диском безпосередньо, у видошукач камери, в бінокль або телескоп, навіть якщо є тільки тонкий півмісяць Сонця або чотки Бейлі. 1 відсоток поверхні все ще видимого Сонця в 10 000 разів яскравіший за повний місяць. Пильне спостереження за Сонцем у таких обставинах подібне до застосування збільшувальної лупи для спрямування сонячного світла в сітківку ока. Сітківка ока тендітна і не підлягає відновленню. Хірург-спеціаліст з сітківки ока може зробити зовсім небагато або зовсім нічого, щоб вам допомогти.
Ніколи за відсутності відповідного захисту не дивіться на Сонце
поза фазою повного сонячного затемнення!

Стандартні або полароїдні сонячні окуляри не є світлофільтрами. Вони можуть певною мірою сприяти розслабленню очей при знаходженні на вулиці в яскравий сонячний день, але навіть не думайте про їх використання для спостереження за сонцем. Отже, не варто застосовувати сонячні окуляри, навіть схрещені поляроїди для спостереження за Сонцем під час часткових фаз затемнення. Вони погано чи зовсім не захищають очі.

Якщо настало повне затемнення і яскрава поверхня сонця прихована від погляду спостерігача, то абсолютно безпечно спостерігати за ним без застосування будь-якого фільтра. Насправді це одне з найбільших видовищ у природі.

Існує кілька основних способів спостереження
за частковою фазою сонячного затемнення без шкоди очам

Точковий проекційний метод

Один із безпечних способів спостереження за Сонцем під час часткового затемнення – або в будь-який інший час – це застосування «камери-обскура», яка дозволяє стежити за зображенням Сонця, що проектується. Існують складні камери-обскури, які можна зробити з картонних коробок, але повністю придатний (і мобільний) варіант - це використання двох тонких щільних шматків білого картону. Необхідно зробити маленьку наскрізну дірку в одному з шматків картону і направити сонячне світло через цю дірку на другий шматок картону, який буде служити як екран, що знаходиться під ним. Утворюється перевернене зображення Сонця. Для збільшення зображення необхідно помістити екран подалі від отвору. Не слід розширювати отвір, інакше ви матимете промінь світла, але не зображення півмісяця Сонця. Треба пам'ятати, що цей пристрій необхідно використовувати, перебуваючи спиною до Сонця. Сонячне світло має проходити над вашим плечем крізь отвір і формувати зображення на картонному екрані, що знаходиться під ним.
У жодному разі не можна дивитися на Сонце через отвір!

Використання світлофільтрів для сонячного випромінювання

Другий метод спостереження за Сонцем полягає у його прямому спогляданні крізь спеціально спроектований світлофільтр. Подібні фільтри пропускають лише мізерну частку сонячного світла. Рекламні оголошення про сонячні фільтри можна знайти у популярних астрономічних газетах.
Один із видів такого фільтра виготовляється з алюмінієвого поліефіру. Однак необхідно пам'ятати, що поліефір, пластик, буває різною густиною. Для захисту зору потрібне металеве покриття, тому необхідно обстежити поліефір на наявність маленьких дірок, які можуть пропустити сонячне світло через фільтр і допустити пошкодження очей. Хороший світлофільтр дозволяє вільно дивитися на нитку лампи з високою інтенсивністю розжарювання.

Другий вид світлофільтрів виготовляється з чорного полімеру, який надає зображенню Сонця жовто-жовтогарячий відтінок, який більш приємний для очей, ніж блакитний колір, видимий при використанні фільтрів з алюмінієвим поліефіром. Жоден із видів фільтрів не забезпечує повну безпеку, якщо його оптична щільність не дорівнює або не перевищує 5,0. Це означає, що лише 0,01% сонячного світла може проникнути через фільтр.

Однак при використанні будь-якого виду фільтра не варто уважно розглядати Сонце протягом тривалого часу. Крізь фільтр необхідно спостерігати протягом короткого проміжку часу, потім відводити очі. У такому разі крихітний отвір, який, ймовірно, випадає з огляду, не завдасть жодної шкоди. Починаючи з днів, що безтурботно проводяться з дитинства, нам відомо, що можна не пошкодити очі, подивившись прямо на Сонце і відразу ж відвівши погляд.
Завжди пам'ятайте, що очі можуть бути пошкоджені навіть за відсутності болю!

Спостереження у бінокль

Бінокль був улюбленим пристроєм письменника-астронома Джорджа Лові для спостереження повного затемнення. Бінокль підійде будь-якого розміру. Письменник застосовував бінокль розміром 7 x 50 (7-кратне збільшення з 50-міліметровими [2-дюймовими] лінзами об'єктива). «Навіть найкращі фотографи не можуть визначити точно деталі та колір Сонця під час затемнення, а особливо найдрібнішу структуру корони з дуже витонченими відмінностями, які не може вловити жодна плівка так, як людське око». Він відчував, що люди, які роблять все можливе для того, щоб відобразити справжнє зображення сонячного затемнення, - це художники ХІХ століття, які бачили затемнення на власні очі і розум, зберегли це в пам'яті і перенесли на полотно.

Людей, які мають намір використовувати бінокль для спостереження за затемненням, Лові закликав до здорового глузду. Повне затемнення слід спостерігати без застосування фільтра, чи то просто очима, чи в бінокль або телескоп. Але часткові фази затемнення, аж до ефекту, створюваного світлою зоною навколо темного диска, повинні спостерігатися зі встановленими на об'єктивах лінз бінокля фільтрами. І тільки після зникнення світлої зони не становить небезпеки дивитися без застосування фільтра. До того ж повертатися до перегляду через фільтр при спаданні повного затемнення та при появі яскравого світла на західній кромці силуету Місяця досить небезпечно. Тим не менш, бінокль насправді є двома маленькими вбудованими поруч телескопами. Якщо спостереження за Сонцем за відсутності повного сонячного затемнення без застосування фільтра здатне швидко пошкодити незахищені очі, то природно, навіть більш небезпечним є перегляд зарубки незатмененного сонця в бінокль без застосування фільтра.

Спостереження у телескоп

Деякі спостерігачі, у тому числі історик-астроном Рут Фрайтаг, вважають за краще бачити прогресування затемнення в маленький переносний бінокль, який стабільний і менш стомлює при використанні протягом тривалого періоду, ніж бінокль. Телескоп також забезпечує більш детальне бачення за високої потужності, ніж можна собі уявити. Світлофільтр сонячного випромінювання знімається при настанні повного сонячного затемнення. Коли є бажання побачити більший вид корони, необхідно перейти на масштаб шукача.

Знімальні світлофільтри та світлофільтри телескопів

Багато компаній з виготовлення телескопів та камер надають фільтри з металевим покриттям, які є безпечними для спостереження за Сонцем. Вони дорожчі за звичайні Майлари, але, в принципі, спостерігачам він подобається більше, тому що доступний у різних кольорах, наприклад, фільтр з хромовим покриттям, через який Сонце відбивається помаранчевим кольором. Крізь алюмінієвий майлар Сонце виглядає блакитно-сірим. За допомогою майлару крізь такі фільтри можна дивитися прямо на сонце.

Увага: Не плутайте такі фільтри, які створені для встановлення на лінзи камер або отвір телескопів з так званими сонячними окулярами для телескопа. Сонячні очки все ще продаються разом із маленькими аматорськими телескопами. Вони не безпечні через свою схильність до нагрівання та розтріскування, що сприяє проникненню сонячного світла, повністю спрямованого на отвір телескопа.

Повністю експонована та проявлена чорно-біла плівка
як світлофільтр

Можна виготовити власний фільтр із чорно-білої плівки, але виключно справжньої чорно-білої плівки (наприклад, Kodak Tri-X або Pan-X). Подібні плівки містять шар срібла після їх проявки. Саме цей шар срібла і є захистом очей.
Для виготовлення власного світлофільтра слід вчинити наступним чином. Відкрити моток чорно-білої плівки та протримати її хвилину на сонці. Плівку необхідно проявити для отримання негативів. Використовуйте негативи для плівки. Краще використовувати два шари плівки. З таким фільтром ви можете дивитися на сонце без побоювання.

Увага: Не використовуйте кольорову або хромогенну чорно-білу плівку, яка насправді є кольоровою плівкою. Виявлена кольорова плівка, незалежно від рівня яскравості, містить виключно кольорові барвники, які не захищають зір. Саме металеве срібло, яке міститься у чорно-білій плівці після її прояву, служить для створення безпечного світлофільтру.

 
 

Місяць – єдиний супутник Землі та єдиний позаземний світ, який відвідали люди. Вона обертається навколо Землі орбітою, велика піввісь якої дорівнює 383 398 км (ексцентриситет 0,055). Площина місячної орбіти нахилена до поверхні екліптики під кутом 5°09'. Період звернення дорівнює 27 діб 7:00 43 хв. Це зірковий чи сидеричний період. Період синодичний – період зміни місячних фаз – дорівнює 29 діб 12 год 44 хв. Період обертання Місяця навколо своєї осі дорівнює сидеричному періоду. Оскільки час одного обороту Місяця навколо Землі точно дорівнює часу одного обороту її навколо осі, Місяць постійно повернута до Землі однією і тією ж стороною. Але іноді й видимий бік Місяця майже перестає бути видимим. Це відбувається під час повних місячних затемнень. Місяць – найяскравіший об'єкт на небі після Сонця. Максимальна зоряна величина дорівнює –12,7m. Такий блиск у Місяця буває в повний місяць, якщо тільки Місяць не затьмарюється Землею. Під час місячних затемнень Місяць ледве видно на небосхилі. Під час затемнення Місяць ховається в тінь Землі і, здавалося б, щоразу повинен зникати з поля зору, т.к. Земля непрозора. Однак земна атмосфера розсіює сонячні промені, які потрапляють на поверхню Місяця, що затьмарюється, "в обхід" Землі. Червоний колір диска обумовлений тим, що крізь атмосферу найкраще проходять червоні та оранжеві промені. Повне місячне затемнення видно з будь-якої точки півкулі Землі. Затемнення починається і закінчується одночасно всім географічних точок. Проте місцевий час цього явища буде різним. Оскільки Місяць рухається із заходу Схід, то першим входить у земну тінь лівий край Місяця.

Сонце
На початку VI ст. до зв. е., древні астрономи зуміли встановити причину сонячних затемнень. Вони звернули увагу на покриття зірок Місяцем під час її руху по небу та на зникнення Місяця під час сонячних затемнень, а звідси дійшли висновку, що Місяць зустрічається із Сонцем і заступає його. Геродот описує знаменитий Саламінський морський бій між грецьким та перським флотом, який стався у Саронічній затоці біля південного узбережжя Греції. Бій цей знаменитий тим, що перський флот із 800 судів зазнав повної поразки від грецького флоту, що складався з 350 кораблів. У цей день на південному узбережжі Греції відбулося повне затемнення Сонця і по ньому було вираховано дату бою - 2 жовтня 480 р. до н.е. Побачивши сонячні затемнення, страх охоплював лише необізнаних і забобонних людей, яких у давні часи, природно, була переважна більшість. Але ті, хто знає причину затемнень, не відчували перед ними жодного страху і використовували свої знання в певних цілях. На початку Пелопонеської війни між давньогрецькими містами-державами Афінами і Спартою сонячне затемнення мало не призвело до зриву військово-морської експедиції афінян, якою командував Перікл (близько 490-429 р. до н.е.) - видатний стратег афінської держави розквіту. Перикл був учнем відомого філософа Анаксагора (близько 500-428 р. е.) і тому добре знав причину сонячних затемнень, Коли афінський флот був готовий до відплиття, почалося затемнення Сонця. Настала темрява кинула моряків і солдатів у жах і була сприйнята ними, як погана ознака. Бачачи, що лоцман корабля збентежився і зовсім не в змозі вести корабель, Перікл взяв свій плащ, заплющив їм лоцману очі і запитав його, чи бачить він у цьому плащі щось страшне чи якесь погане знамення. Отримавши від лоцмана негативну відповідь, Перікл сказав йому: "Так у чому тоді різниця між цим плащем і тим тілом, яке закрило Сонце, хіба тільки в тому, що воно більше за мій плащ!" Дії та слова Перікла заспокоїли не лише лоцмана, а й солдатів, які спостерігали цю сцену, після чого флот у правильному строю вийшов із гавані. Згідно з обчисленнями це сонячне затемнення не було повним (Сонце було закрито Місяцем на 80%) і відбулося в Греції 3 серпня 431 до н. е., що допомогло уточнити дату початку та тривалість Пелопонеської війни (431-404 р. до н.е.).

Статистика затемнень

Через нахил місячної орбіти до площини екліптики (площини, в якій розташована орбіта Землі), затемнення можуть відбуватися тільки в тих випадках, коли в момент молодика і повного місяця Місяць знаходиться поблизу одного з двох вузлів своєї орбіти (це точки перетину місячної орбіти з площиною). екліптики). Місяць проходить через цей вузол своєї орбіти кожні 27,2 діб (драконічний місяць), а молодик і повний місяць повторюються кожні 29,5 діб (синодичний місяць). Сонце ж проходить через той самий вузол місячної орбіти за 346,6 діб (драконічний рік). Через те, що цей період не дорівнює року (часу обороту Землі навколо Сонця), кількість сонячних і місячних затемнень протягом року змінюється з року в рік.
Проте 242 драконічні місяці дорівнюють 223 синодичним місяцям та 19 драконічним рокам. Цей проміжок – 6 585,36 діб – і є сарос. Однак через приблизність цих рівностей кількість затемнень також неоднакова і протягом різних саросів. У середньому відбувається 2-3 місячних і 2-3 сонячних затемнення на рік, причому повних їх близько третини.
Статистика затемнень. У XIX столітті сталося 242 сонячних затемнення (з них 63 повних), 70 разів протягом року відбувалося два затемнення, 19 разів - три, 10 разів - чотири та один раз (у 1805 році) - п'ять сонячних затемнень. Місячних затемнень сталося 252 (з них 63 повні), 67 разів протягом року відбулося два затемнення, 15 разів - три, 17 разів - чотири, а протягом 1879 року - п'ять місячних затемнень. Протягом XX століття сталося 228 сонячних затемнень (з них 71 повне), 79 разів протягом року відбувалося два затемнення, 15 разів – чотири та один раз (1935 року) – п'ять сонячних затемнень. Місячних затемнень сталося 230 (з них 81 повне), 78 разів протягом року відбулося два затемнення, 14 разів три і 8 разів - 4 місячних затемнення.

 

Проходження Венери диском Сонця

 

  Венера креслить пентаграму
При спостереженні із Землі, буде видно, що Венера не робить простого дугоподібного руху. Приблизно кожні півтора року у видимому із Землі русі Венери відбувається "петляння". Це випливає в те, що звичайне пряме рух "раптом" малює петельку, іноді зиг-заг, і далі знову спостерігається пряме рух по небесному склепіння (небесної тверді). За вісім років Венера робить п'ять таких "петлянь". Петляння Венери пояснюється так: При спостереженнях із Землі руху планет навколо Сонця накладається ще й рух Землі за своєю орбітою, планети переміщаються по небосхилу то зі сходу на захід (прямий рух), то із заходу на схід (зворотний рух). Моменти зміни напрямку називаються стояннями.
© 2008
Начало страницы
СПИРИТИЗМ та МЕДІУМИ - головна сторінка
ЛУННЫЙ КАЛЕНДАРЬ
МІСЯЧНИЙ КАЛЕНДАР
 
МІСТИКА, ЕЗОТЕРИКА, ПАРАНОРМАЛЬНІ ЯВИЩА
Головне меню Енциклопедії
© Moon & Solar Eclipse - Використано матеріали з сайтів: NASA Eclipse Web Site, © Time and Date
Главное МЕНЮ Энциклопедии
Copyright © 2004 ABC-people.com
Design and conception BeStudio © 2007-2024